Loading...
Jak założyć łańcuch rowerowy

Co zrobić żeby łańcuch rowerowy nie spadał?

Kiedy łańcuch często spada, oznacza to, że jest po prostu zbyt długi. Najlepszym sposobem na zapobiegnięcie jego spadania będzie po prostu skrócenie go. Można to zrobić na najmniejszej zębatce z przodu i z tyłu, tak by nie obcierał o górne kółko tylnej przerzutki (musi zostać mała przerwa). Można pokusić się też o podkręcenie śrubki odpowiadającej za blokowanie prowadnicy przedniej przerzutki w dół. Zawsze też można pokusić się o wyprawę do renomowanego serwisu rowerowego w swojej okolicy, by fachowcy odpowiednio zajęli się problemem.

Zakładanie łańcucha

Jeśli wymieniamy stary łańcuch na nowy, należy przez założeniem sprawdzić, czy ma oba mają taką samą długość. Jeśli nie, trzeba się wstrzymać z wymianą. W momencie natomiast, gdy wszystko się zgadza, można przystąpić do działania. Najlepiej zacząć od przedniej przerzutki, pamiętając o zachowaniu należytej ostrożności przy przewlekaniu przez wózek w tylnej. Kiedy już jest już to zrobione, wystarczy spiąć oba końce, by łańcuch został wymieniony.

W przypadku modeli ze sworzniem potrzebny będzie skuwacz, za którego pomocą połączy się oba końce. Ważne jest, by podczas wykonywania tej czynności by ogniwo łańcucha zostało odpowiednio oparte o wypustki skuwacza. W przeciwnym razie może dojść do wygięcia blaszki, co spowoduje uszkodzenie łańcucha, uniemożliwiające poprawne działanie napędu.

Natomiast przy modelach wyposażonych w spinkę mogą przydać się szczypce do zapięcia obu końców. Można zrobić to oczywiście rękoma, ale łatwiej i wygodniej będzie to zrobić za pomocą tego zmyślnego narzędzia.

Czyszczenie łańcucha rowerowego

Najlepiej do czyszczenia łańcucha użyć specjalnych szczotek i preparatów w spreju, które po zaaplikowane na kasetę lub wolnobieg rozpuszczą i usuną brud. Dzięki temu zabiegowi łańcuch będzie czystszy, a to oznacza łatwiejsze pedałowanie, wyższą kulturę jazdy, estetycznie wyglądający jednoślad, a przede wszystkim gwarancję, że przez zalegający brud, łańcuch tak łatwo nie ulegnie zniszczeniu. Należy pamiętać, że etap czyszczenia będzie zakończony dopiero w momencie, gdy wszystkie elementy będą suche. Można do przetarcia użyć zarówno suchej szmatki jak i ręcznika papierowego.

Smarowanie łańcucha rowerowego

Należy pamiętać, że smarowanie łańcucha rowerowego to podstawa sprawnie działającego napędu. Dzięki odpowiedniemu nasmarowaniu otrzymuje się wysoka kulturę pracy napędu, ale również efektywność przekazywania energii podczas pedałowania zdecydowanie wzrasta.

Aby poprawnie nasmarować łańcuch trzeba zdać sobie sprawę, że wbrew powszechnej opinii nie należy używać zbyt dużo smaru. Najlepsze będzie stosowanie jednej kropi na każdy sworzeń, czy rolkę (inaczej miejsce łączenia kolejnych płytek łańcucha). Zbyt duża ilość smaru prowadzi bowiem do tego, że już po kilku kilometrach łańcuch będzie cały oblepiony piachem, czy innym brudem. A nie po to regeneruje i czyści się rower, by zaraz był brudny, prawda?

Autor wpisu @Admin - 25-07-22

Zobacz również

Festiwal Majówkowy w Dąbrowie Górniczej - inspiracje modowe dla wszystkich festiwalowiczów

Festiwal Majówkowy w Dąbrowie Górniczej to wydarzenie o ogromnym znaczeniu dla miasta i regionu. Co roku tysią
@Admin 16-06-2023

Śląski Maraton Rowerowy

Jeśli jesteś miłośnikiem jazdy rowerem, to Śląski Maraton Rowerowy jest dla Ciebie! Co roku odbywa się on na t
@Admin 13-12-2022

Zawody deskorolkowe dla młodzieży co warto wiedzieć?

Zawody deskorolkowe dla młodzieży to świetny sposób na spędzenie wolnego czasu i zachęcenie młodzieży do aktyw
@Admin 13-12-2022

Nauka wspinaczki na ściance - Szkolenie ze wspinaczki

Wspinaczka na ściance to sport, który pozwala nam wyciskać wszystkie soki z życia. Nie tylko ćwiczy naszą siłę
@Admin 13-12-2022

Nauka jogi w Dąbrowie Górniczej

Joga Dąbrowa Górnicza cieszy się sporym zainteresowaniem wśród społeczeństwa. Nie tylko, jeżeli chodzi o os
@Admin 20-07-2022